Fakti

 

Sākotnēji apsveikuma kartītes ir radušās no pastkartītēm (kuras sastāv no vienas puses bez locījuma), tās veido ilustrācija un ielocītā kartīte parasti satur apsveikuma ziņojumu vai citu tekstu. Apsveikuma kartītes ir iespiestas ofseta drukā vai izgatavotas ar rokām. Šobrīd saistībā ar interneta uzplaukumu popularitāti ir ieguvušas arī virtuālās kartītes, kas neatbilst nevienai no iepriekš minētajām kategorijām. Lai gan apsveikuma kartītes parasti tiek pasniegtas īpašos gadījumos, piemēram, dzimšanas diena, Ziemassvētki vai citi svētki, tās tiek arī nosūtītas, lai vienkārši pateiktu „sveiki” vai „paldies”. Simtiem uzņēmumu, gan lieli, gan mazi, ražo un/vai pagatavo apsveikumu kartītes ar rokām. Amerikā ir vieni no lielākajiem  apsveikumu kartīšu ražotājiem pasaulē, un Lielbritānijā, salīdzinot ar citām valstīm, kur visvairāk apsveikumu kartītes tiek nosūtītas uz vienu cilvēku. Lielbritānija vēljoprojām ir pasaules līdere šajā jomā, kā arī pasaules līdere apsveikumu kartīšu dizainā.
 


Kas lika pamatus apsveikumu kartīšu industrijai un kad un kā tas viss sākās?
Apsveikumu kartīšu nosūtīšanas tradīcija aizsākās jau Senajā Ķīnā, kur tika apmainīti laba vēlējumu ziņojumi, lai svinētu Jauno gadu, un Senajā Ēģiptē, kur apsveikumi tika rakstīti uz papirusa ruļļiem.. Jau no 1400. gadu sākuma ar rokām gatavotas papīra apsveikuma kartītes tika nosūtītas Eiropā. Vācieši ir slaveni ar to, ka iespieda Jaunā gada apsveikuma kartītes kokgriezumā jau 1400. gadu sākumā. Valentīna dienas apsveikuma kartītes veidotas ar rokām no papīra tika nosūtītas dažādās Eiropas daļās jau 1400. gadu sākumā un vidū.
 

Šo tendenci nomainīja Ziemassvētku kartīšu tradīcija. Pirmā komerciāla rakstura Ziemassvētku kartīte tika radīta Anglijā, 1843.gadā. To izgatavoja John Callcot Horsley pēc sera Henry Cole lūguma. Tieši seram Henry Cole pieder ideja par Ziemassvētku kartīšu nosūtīšanu. Idejas pamatā viņam, angļu ierēdnim un izgudrotājam, kurš veicināja daudzus jauninājumus tirdzniecībā, pasta sistēmā, un izglītībā bija nepieciešama kartīte, kuru viņš varētu nosūtīt, lai novēlētu priecīgus Ziemassvētkus saviem draugiem un profesionālās sadarbības partneriem.

Uz pirmās Ziemassvētku kartītes bija attēlota tipiska angļu gimene, kas sapulcējusies kopā, lai svinētu svētkus un kartītes malās attēloti žēlsirdības fragmenti, kam bija simboliska nozīme atbilstoši Viktoriāņu ziemassvētku garam.
No1837-1840Sers Henry Cole strādāja parpalīguRowlandHillun spēlējagalveno lomu, ieviešot PennyPost . Viņš dažreiz tieknosaukts par dizaina autoru pasaulē pirmajaipastmarkai - PennyBlack.
Iespiešanas un mehanizācijas tehnikas attīstības dēļ no 1850. gadiem, apsveikuma kartītes pārvērtās no salīdzinoši dārgas, roku darinātas un personīgi pasniegtas dāvanas līdz par saprātīgiem līdzekļiem iegādātam personīgās komunikācijas veidam. 1860. gados tādi uzņēmumi kā Marcus Ward & Co, Goodall un Charles Bennett uzsāka apsveikumu kartīšu masveida ražošanu. Viņi nolīga tādus labi zināmus māksliniekus kā Keita Grīnveja un Valters Kreins, lai viņi izveidotu kartīšu ilustrāciju un dizainu.
Pastāv divas galvenās apsveikumu kartīšu kategorijas, vienas ir masveidā ražotās kartītes (iespiestas uz ofseta preses, u.c.) un otras ir rokām darinātās apsveikuma kartītes. Ar rokām gleznotās kartītes veido atsevišķu apsveikumu kartīšu kategoriju. Šīs kartītes arī ir pieejamas, bet šāda veida kartītes nevar tikt ražotas masveidā, jo katra kartīte tiek individuāli uzgleznota, tāpēc katra ar rokām gleznota kartīte ir unikāla.
1980. gadu laikā tendence izmainījās, jo pircēji sāka meklēt apsveikuma kartītes, kas atšķīrās no standarta piedāvājuma. 1990. gadu beigās tirgus iedalījās trijos dažādos segmentos: ar rokām darinātās kartītes, masveidā ražotās kartītes un e-kartītes.
Tas īsumā būtu viss, kā apsveikumu kartīšu industrija sākās un uzplauka. Lai gan šobrīd tendence ir nosūtīt apsveikumus ar e-kartīšu starpniecību, tomēr ir nepieciešamība atbalstīt tradicionālo apsveikumu kartīšu industriju un saglabāt seno tradīciju, kad apsveikumu kartītes tiek nogādātas ar tradicionālu līdzekļu starpniecību.
Vai cilvēkiem patīk kartītes?
Deviņi no desmit respondentiem apgalvo, ka viņiem patīk saņemt personīgi rakstītas vēstules un apsveikuma kartītes, jo kartītes viņiem ļauj saglabāt saikni ar draugiem un ģimeni un ļauj viņiem justies kādam cilvēkam svarīgi.
Ģimeņu tradīcijas
Vairā nekā 90 procenti no visām ASV un britu ģimenēm iegādājas apsveikuma kartītes, vidēji gadā nopēkot 30 individuālās kartītes.
Kas tās saņem?
Vidēji persona saņem vairāk nekā 20 kartītes gadā, no kurām viena trešdaļa ir dzimšanas dienas kartītes.
Kāpēc?
Lai gan amerikāņi un briti uzskata, ka e-pasts, īsziņu nosūtīšana un telefona zvani palīdz viņiem sazināties ar ģimeni un draugiem, bet tomēr lielākā daļa dod priekšroku senajām tradīcijām, nosūtot ar roku rakstītu kartīti vai vēstuli, kas liek kādam justies patiesi īpašam.
Latvijā nosūtīto vai dāvināto kartīšu skaits ir daudz mazāks tomēr mums ir jābūt lepniem par šo kultūras fenomenu, kas vijās caur gadsimtiem.

 
Grozs 0 precesPierakstīties uz jaunumiem